NATIONAL GEOGRAPHIC - брой 11/2019

Още от поредицата National Geographic

NATIONAL GEOGRAPHIC - брой 11/2019

(4.00 от 8 гласа)











  • Формат: PDF
  • Защита: Adobe DRM
  • Указания за четене. Виж
  • Съвместимост за четене. Виж (Не e за Kindle)
  • Как да купя е-списание? Виж
Файлът е съвместим за четене на всички съвременни електронни четци за книги с eInk екран, таблети с операционна система Android, Windows и iPad. На персонални компютри с Windows и Apple Mac.

Четенето не е възможно на моделите Kindle с eInk екран, защото Amazon.com не поддържат съвместимост с тази технология.

Известно изключение има за таблети Kindle Fire, на които може да бъде инсталиран софтуера BlueFire reader, а кратко ръководство може да прочетете тук.

Какво разказват снимките за живота на жените?

Фотоархивът на National Geographic съхранява над 60 млн. фотографии, натрупали се след създаването на дружеството през 1888 г.
Какво ни разкрива този всеобхватен визуален летопис на жените в различни общества и култури? Ранните снимки най-често представят жените като модели в традиционни сцени или екзотични разголени красавици. Трябвало да минат много десетилетия, преди жените да се появят на страниците на списанието на равна нога с мъжете – като учени, изследователи, приключенци и лидери. От 70-те години до ден-днешен те все по-често са героини на истории, разнообразни като живота им.
 
Арктика: новата студена война
През по-голямата част от човешката история светът над 66 градуса северна ширина бил, общо взето, извън играта, когато ставало дума за мащабна търговия.
Изследователи, спекуланти и учени отдавна вярвали, че под ледовете и снеговете на Арктика се крият богати залежи и плавателни пътища, но че истинската природа на богатствата й била скрита от същия този смъртоносен студ, обезсилващия мрак и огромните разстояния, които пречели на тяхната експлоатация. В наше време, докато Арктика се топи, държавите се надпреварват за контрола над ресурсите и морските пътища, погребани под ледовете. Ето как климатичните промени подготвят сцената за конфликт на върха на света.
 
По следите на една мистерия
Векове наред Северозападният проход си оставал почти само мираж. През 1497 и 1498 г. италианският мореплавател Джовани Кабото засилил корабите си да го открият, но се провалил.
Мартин Фробишър, Хенри Хъдсън и Джеймс Кук напразно го търсили в мразовитите северни води. През май 1845 г. прочутият британски изследовател и военноморски офицер Сър Джон Франклин се наел със задачата за открие маршрут от Атлантическия към Тихия океан през арктическите води. Снабден със заповеди от Британското адмиралтейство, Франклин и неговите 133-ма моряци отплавали от Темза с два стабилни военноморски кораба, за да картографират Северозападния морски път. После изчезнали.
 
Лабиринт от заплетени връзки
„Синята кръв“ на тази българска династия „се влива“ в онази на ред знатни фамилии в други държави.
Изпълнена с драматични и дори куриозни моменти, родовата история на царската династия Тертеровци, представена от едва трима царе, разкрива интересни факти от средновековното минало на България, Византия, Сърбия и дори на Московска Русия. „Синята кръв“ на тази българска династия „се влива“ в онази на ред знатни фамилии в други държави. Но както понякога става в историята, в лабиринта на тези заплетени връзки името Тертер някъде се изгубва…

Кризата с палмовото масло
Световният апетит за азиатско палмово масло вреди на околната среда и дивите животни. Една африканска държава, Габон, се надява да покаже как се изгражда индустрия, докато се опазват горите.
Маслодайните палми с гигантските си гроздове от червени плодове са древна основна култура. Хилядолетия наред хората са варели и смачквали плодовете им, за да извлекат масло за готвене. През последните няколко десетилетия обаче палмовото масло претърпя истински бум. Днес то е най-популярното растително масло в света и съставлява една трета от глобалната консумация, която през 2018 г. достигна 70 млн. т, или около 8 кг палмово масло на човек годишно. Но световният апетит за азиатско палмово масло вреди на околната среда и дивите животни. Една африканска държава, Габон, се надява да покаже как се изгражда индустрия, докато се опазват горите.



Още електронни списания

Още електронни списания




Информация за избраното списание

Информация за избраното списание




Информация за книгата:

Категория: ПЕРИОДИКА
Година: 2019
ISSN: 20191312657111
Поредица: National Geographic


Когато дебютира през октомври 1888 г., списание National Geographic  е строго научно издание, отразяващо интересите на малка група читатели, предимно учени. Между консервативните, скучни кафяви корици няма фотографии, а само тясно специализирани статии, дискутиращи теми като „Географските методи в геоложките проучвания", „Класификация на географски форми според произхода им" и „Голямата буря от  11-14 март 1888 г."

Повече от век по-късно National Geographic, вече с жълта рамка на корицата, всеки месец разкрива света на географията в широкия му смисъл пред милиони абонати от цял свят. С помощта на изчерпателни и актуални статии, а също и с легендарни фотографии и карти списанието отразява и интерпретира динамичните световни промени, пречупени през призмата на личния опит.

Метаморфозата на списанието, започната от първия му главен редактор на пълно работно време - Гилбърт Х. Гроувнър, - е дооформена от десетилетия усъвършенстване и технологичен прогрес. Гроувнър, който заема поста през 1899 г. и остава на него 55 години, осъзнава, че ключът към увеличаването на членовете на Националното географско дружество е „да превърне списанието му от издание, пълно със скучни географски факти, в средство за разпространение на живата, пулсираща, вълнуваща истина за невероятния свят, в който живеем".

Едно от първите неща, които Гроувнър въвежда, е употребата на разказ в първо лице, както и разбираем, ясен стил. От 1910 г. нататък за списанието стават характерни нарастващият брой черно-бели и цветни фотографии, както и изключително правдоподобните илюстрации от щатни художници, а на корицата му се появява рамка от дъбови и лаврови листа, жълъди и полукълба, която остава неговата запазена марка през следващите шест десетилетия.

Гроувнър не само въвежда промени в списанието, но и се бори да запази онези негови аспекти, които счита за уникални. Той се противопоставя на ранните опити за промяна на името National Geographic, за преместването на редакцията му в Ню Йорк и за пускането му на пазара чрез абонамент и директни продажби.

„Комбинацията между членството в Дружеството и списанието ще привлича хората по-силно, отколкото абонаментът за списанието само по себе си", предсказва Гроувнър през 1900 г. И се оказва прав. Тиражът на списанието, както и броят на членовете на Националното географско дружество се увеличават от 1400 през 1899 г. до 74 000 през 1910 г., а през 1920 г. броят им вече достига 713 000.

През 20-те и 30-те години на XX в. читателите на National Geographic стават свидетели на редица новости в научните изследвания и цветната фотография. „Целият свят вече гледа как живеят останалите по света", пише журналистът от списанието Мейнард Оуен Уилямс през 1921 г., десет години преди рекордната му експедиция, при която прекосява Азия с мотор от Средиземно до Жълто море. През 30-те години на XX в. фотоапаратите Leica и фотографските ленти Kodachrome предоставят на списанието средство, което пренася далечните земи в домовете на читателите.

Под вдъхновеното редакторство на синa на Гроувнър - Мелвил Бел Гроувнър, който оглавява списанието от 1957 до 1967 г. - National Geographic отразява изблика на оптимизъм и идеализъм, характерни за 50-те и началото на 60-те години на миналия век. По-висококачествените ленти и преходът към нови печатни технологии спомагат за забележително по-живите цветове на фотографиите в изданието. Септемврийският брой от 1959 г. и цветната фотография на самолет от американската армия слагат началото на цветните корици на списанието.

През 60-те години космическите изследвания разкриват нови хоризонти пред читателите на National Geographic. Списанието издава и карти приложения, които за пръв път показват върховете и падините по океанското дъно така, сякаш водата е била източена. През същото десетилетие излиза първият изцяло цветен брой на списанието, започва и постепенното отстраняване на рамката от дъбови и лаврови листа от корицата, за да изпъкнат фотографиите. Броят на членовете на Националното географско дружество скача от 3 милиона през 1962 г. до 6,4 милиона през 1969 г.

През 70-те години ръководството на редакцията на списанието подлага на преразглеждане политиката, установена още в ранните му години: „Списанието публикува само материали с позитивен характер за която и да е държава или народ, всички неприятни или прекалено критични теми са нежелателни." Редакторът Гилбърт М. Гроувнър, внук на първия главен редактор на National Geographic, както и неговите наследници насърчават отразяването на спорни въпроси и проблеми като замърсяванията с химикали, ядрената енергетика, нелегалната търговия с животни и човешката еволюция.

Технологичният напредък през последните три десетилетия направи възможни различни нововъведения като например карта притурка, разкриваща уникален поглед върху Съединените американски щати с помощта на сателитни снимки, както и близки кадри от света на клетките и атомите, живота в дълбините на океана и чудесата на Космоса. National Geographic продължава да отразява системно темата за околната среда, особено с издаването на специалния брой, посветен на сладката вода, през 1993 г.

Днес излизащото вече повече от век списание, което се чете във всички страни по света, се издава на английски и на още 29 други езика, в това число японски, испански (за Испания и Латинска Америка), италиански, гръцки, иврит, френски, немски, полски, корейски, португалски (за Португалия и Бразилия), датски, шведски, норвежки, холандски, китайски (традиционна писмена система), фински, тайландски, турски, чешки, унгарски, румънски, руски, хърватски, индонезийски, български, словенски и сръбски.

През годините списание National Geographic е наложило стандарт за качество в журналистиката, фотографията и картографирането. През 2000 г. то спечели наградата National Magazine Award за цялостни постижения - най-престижната награда в бранша. През 2005 г. изданието спечели National Magazine Award за най-добър очерк, а през 2006 г. уебсайтът на National Geographic http://www.ngm.com/ спечели National Magazine Award за цялостни постижения онлайн.


Коментари

Коментари


Плащане с EasyPay може да направите като изберете опция плащане "чрез ePay" и на платежната страница изберете Таб "В брой на каса".

Вижте приложения пример: