Уошингтън Скуеър
Хенри Джеймс (1843 - 1916) е автор на двайсет романа, над сто разказа, дванайсет пиеси, множество есета и критически статии. Американец по рождение и европеец по избор (по-голямата част от живота си прекарва в Европа и дори приема английско гражданство), той отразява в творчеството си различията между двата континента, простотата и суровостта на Новия свят в сравнение с условностите и мъдростта на Стария. Блестящ стилист, с дълбок усет за психологическо проникновение, създател на неподражеми и ненадминати женски портрети, той и днес остава всепризнат като един от писателите с най-мощно влияние за своята епоха и образец за поколения литератори. „Уошингтън Скуеър” (1881) е разказ за съдбата на Катрин Слоупър, богата наследница, но чистосърдечна, невзрачна и непохватна девойка, любовта й към привлекателния и чаровен Морис Таунзенд, вероятен зестрогонец, и противопоставянето на брака помежду им от страна на баща й, бездушен родител и ловък манипулатор, който скършва надеждите й за щастие. Често сравняван с творбите на Джейн Остин, романът е сред най-добрите образци от прозата на Хенри Джеймс.
Прочитът на роман от Хенри Джеймс е потапяне в цял един свят - богат, съвършено изграден чрез изразително слово и великолепни, сложни образи.
Р.У.Б. Луис
Господин Джеймс има ясен рисунък, точно перо и остро чувство за завършеност..
Робърт Луис Стивънсън
Хенри Джеймс е най-умният човек от своето поколение.
Т. С. Елиът
Изкуство е това, което създава живот, събужда интерес, придава тежест, и аз не познавам никакъв заместител на силата и красотата на този процес.
Хенри Джеймс
Kниги от същия жанр
-
Кралствотопечатна: 6.40 лв. -
Дъщерите на Римпечатна: 15.00 лв. -
В здрача на вторникпечатна: 17.95 лв. -
Няма да се уплаша от злотопечатна: 12.99 лв. -
Залезътпечатна: 20.00 лв. -
Оригиналът на Лаура. (Умирането е забавно)печатна: 20.00 лв. -
Измаменапечатна: 12.00 лв. -
Нов патрулпечатна: 17.00 лв. -
Горещи страстипечатна: 4.00 лв.
Информация
Информация за книгата:
За автора
Хенри Джеймс
Биография:
Хенри Джеймс (1843–1916) е роден в Ню Йорк. Баща му е свещеник, брат му е философът Уилям Джеймс. Писателят никога не се е женил и сам се е обявявал за заклет ерген. Според някои от неговите биографи изпитвал невротичен страх от секса, други говорят за неизявена хомосексуалност.
Джеймс прекарва по-голямата част от живота си в Англия, където малко преди смъртта си приема британско поданство. Хенри Джеймс е един от ключовите представители на реализма на XIX век. Оставил е огромно литературно наследство: 22 романа, от които два незавършени, 112 разказа, 12 пиеси, дузина есета, както и две пълни автобиографии и два тома спомени от детството.
Критиците виждат в творчеството му влиянието на Ибсен, Хоторн, Балзак и Тургенев, но оригиналността му е безспорна. В романите и разказите си Джеймс развива сюжета от гледна точка на героите, като често прибягва до вътрешния монолог. Според него литературното произведение трябва преди всичко да представя живота, а героите и събитията да бъдат разпознаваеми. Първия си разказ, „Трагедия от грешки“, написва на 21-годишна възраст.
Следват романите „Дейзи Милър“, „Портрет на една дама“ и „Бостънци“, в които е обрисуван животът на американците в Европа. „Какво знаеше Мейзи“ (1897) – животът през погледа на момиченце с безотговорни родители, се смята за най-психологическия роман на Джеймс и се вписва във втората фаза от развитието на творческия му маниер, когато простотата на изказа постепенно се заменя с усложнени и образни фрази, за да достигне през третата фаза до още по-голямо стилистично богатство.
Сред най-известните романи на писателя са и „Крилата на гълъбицата“ и „Примката на призрака“. Самият Джеймс смята за „най-съвършен“ романа си „Посланиците“. Повечето от неговите произведения непрекъснато се преиздават, а най-знаменитите му романи са филмирани. Хенри Джеймс не е приеман еднозначно от съвременниците си.
Оскар Уайлд казвал за него, че пише така, „сякаш изпълнява мъчително задължение“, Вирджиния Улф пък го намирала за „розов“. Според Хорхе Луис Борхес в романите на Джеймс „няма живот“. За сметка на това много писатели от следващите поколения са се позовавали на него и са го цитирали в творбите си, например Колъм Тойбин, Джойс Каръл Оутс, Алън Холингхърст, а Бенджамин Бритън създава опера по
„Примката на призрака“. Когато през 1954 г. изпада в депресия, Хемингуей пише емоционално писмо, в което изразява желанието си да бъде като Джеймс. „Ще трябва да зарежа всичко това и да се опитам да бъда спокоен като Хенри Джеймс. Чел ли си някога Хенри Джеймс? Той е бил голям писател, който дошъл във Венеция, гледал през прозореца, пушил пура и мислил.“ А фразата на Джеймс „Живей колкото можеш, ще сгрешиш, ако не го направиш“ дори става рекламно мото на „Ролс-Ройс“.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.