Политическото представителство след комунизма
Тази книга на известния български политик и дипломат е посветена на политическото представителство, което е основа на демократичното управление, практикувано в съвременния свят. Неговата неотменна част – бюрокрацията – е необходима за всяко демократично общество, защото само по бюрократичен път може да се постигне изравняване в правата на гражданите, които очевидно имат неравни възможности. Тя обаче не бива да се възприема като ценност или част от същината на демокрацията.
Основната теза на този текст е, че решаващо за утвърждаването и запазването на демокрацията е доверието към представителните институции, което се основава не на формални цифрови съответствия, а на убедителни практики, съответстващи на здравия разум на гражданите.
Авторът се връща назад в историята преди комунизма и неговото падане, за да потърси автентичните характеристики на представителната демокрация. И за да стигне до изводи, твърде различни от онова, което сме свикнали да чуваме – за пряката демокрация, за изборите и партиите, за конфликтите между институциите. И за това какво и кой помага на властта да работи. Богата на фактологичен материал, в книгата се дават оценки и идеи за политическата ситуация в България, които също могат да изненадат читателя.
Kниги от същия жанр
-
Междинна спиркапечатна: 11.00 лв. -
Дневници от различни годинипечатна: 6.00 лв. -
275 съвета по лозарствопечатна: 6.40 лв. -
Маргарита Арнаудова: Не мога да отделя балета от себе си...печатна: 18.00 лв. -
Правопис и пунктуация на българския език - основни правилапечатна: 9.00 лв. -
Фотомания - брой 14печатна: 5.00 лв. -
Как да гледаме на кафепечатна: 5.50 лв. -
Layoutпечатна: 64.00 лв. -
Съдебни актове в производството по несъстоятелност 2007-2012печатна: 30.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.