Народни етимологии
С термина "народна етимология" филолозите по принцип означават спонтанния опит на говорещия да осмисли някоя неясна чужда, но понякога и рядка или остаряла домашна дума, като я сближи формално и/или съдържателно с друга по-позната.
Резултатите от този похват обикновено се илюстрират с изопачени думи като полуклиника, полюлей, стереопор, сушоар или с обяснения, че Коледа е, когато колят свинете, че полипът се нарича така, защото полепва, а пържола се казва така, понеже се пържи. Всъщност опитът да се осмисли едно неясно наименование означава то да бъде преосмислено.
Първопричината за привидно смехотворната наивност лежи в неизчерпаемата любознателност и в стремежа на човека да вникне в смисъла на непознатото. Затова едва ли ще бъде пресилено, ако подобни случаи се използват в подкрепа на факта, че етимологията е най-популярната област на езикознанието.
В настоящия лексикон наред с наивните словни претворявания са приведени примери и за несполуки при научното етимологизуване, граничещи с народната етимология. Главен критерий при оформянето на корпуса бе наличието на фонетично, семантично, граматическо и/или словообразувателно преосмисляне на домашна или заимствана лексика с цел тя да бъде осмислена и по този начин приобщена към самобитната ни представа за света.
Kниги от същия жанр
-
Тибетски загадкипечатна: 10.00 лв. -
Египетпечатна: 6.90 лв. -
Пророчества от лудницатапечатна: 6.00 лв. -
Студената войнапечатна: 12.00 лв. -
Човекът - социално животнопечатна: 35.00 лв. -
Постсоциалистически траекториипечатна: 14.00 лв. -
Ловен способпечатна: 9.00 лв. -
Отглеждане на кокошки за яйца и за месопечатна: 6.50 лв. -
Опасни сънища: Угасване, книга 2печатна: 5.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.