Мъдростта на йога
Основните идеи на този сборник с беседи е да разясни практиките на Карма, Бхакти, Джняна и Раджа Йога.
Историята на съвременната йога започва със Свами Вивекананда и неговото участие на Световния парламент на религиите през 1893 г. в Чикаго. На този форум Вивекананда прави огромно впечатление на американската аудитория и провокира силен интерес към индийската духовност от страна на Запада. Успехът на Свами Вивекананда утъпква пътя за други пропагандатори на древните учения, като техният поток не секва и в наши дни.
За да практикуваме Карма Йога не е нужно да вярваме в Бог. Свами Вивекананда говори за различните начини на работа, как нашата карма въздейства върху нас и какво можем да направим във връзка с това въздействие. И още по-важно – как да работим, за да постигнем по-значими резултати.
Бхакти Йога е йога на любовта. Нейната цел е постигане на духовна свобода. Бхакти е най-лесният и най-естествен начин за постигане на тази крайна цел. В тази част от книгата, посветена на Бхакти йога, Свами Вивекананда разяснява практиката на йога на любовта. За да постигне духовно осъзнаване, практикуващият трябва да извърви определен път – да вникне във философията на Ишвара, да намери подходящ учител, да открие за себе си могъщата сила на мантрата ОМ, да достигне до висшата любов и да осъзнае, че висшата любов и висшето знание са едно и също нещо – форма на абсолютна свобода.
Основната идея на Раджа Йога е чрез развиване на силата на съсредоточаване да се пробуди Кундалини. За Раджа Йога самият Вивекананда казва: “Доколкото тази наука е вярна, тя трябва да бъде излагана публично, на улиците посред бял ден. Всеки опит да се прави от такива неща тайна, е много опасен.”
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.