Малкият принц
Сент-Екзюпери, заточен в Съединените щати от 1941 до 1943 година, не е могъл да поддържа постоянна връзка със своя парижки издател и е поверил на нюйоркското издателство "Рейнал и Хичкок" грижата да публикува за първи път произведението, едновременно на френски и на английски език, и в двата случая - с прочутите акварели. Едва три години по-късно, на 30 ноември 1945 година, "Малкият принц" излиза от печат във Франция, в "Библиотека "Галимар". Тъкмо това издание е служило до днес за образец при представянето на книгата в родината на автора и по света. Въпреки това при сравняването на двете американски издания от 1943-та с последвалото ги френско през 1945-а установяваме чувствителни разлики във възпроизвеждането на рисунките на Сент-Екзюпери. Разлики, които не могат да бъдат отдадени просто на намастиляването или на печатарската техника. Какво гледа астрономът в своя телескоп? Звезда, за нещастие липсваща във френското издание. А какво да кажем за написаното от деловия човек и за формулите върху дъската на астронома? При тях определено няма дори прилика. Сигурно оттатък Атлантическия океан не изчисляват по този начин! Списъкът на тези подробности е дълъг и се простира от очертанията на шала до листенцата и чашките на цветята, от лъчите на слънцето до краката на фенерджията, от корените на баобабите до клоните на палмите. Накрая, след преиздаването в продължение на петдесет години не са се запазили и броят на слънчевите залези и номерът на астероида. Защо толкова отклонения ли? Френският печатар не е разполагал с оригиналните акварели на автора и е възстановил илюстрациите по едно от двете американски издания. Тези илюстрации, които сега може би ще бъдат възприети като прекалено бледи, са били възпроизведени точно и "освежени", или "подобрени ". Тъкмо копирането е отнело ефекта на светлината от първоначалните рисунки и е подсилило чертите на различни места. Движенията на четката, съвсем ясно видими в изданието от 1943-та, са изчезнали от "излъскването " на цветовете. Детайлите също са се оказали променени, явно към по-лошо. Затова, предвид техническите средства, с които разполагаме занапред, решихме настоящото и следващите издания на "Малкият принц" да бъдат съобразени с американското, както творбата се публикува вече във Франция и по света. От издателя
Kниги от същия жанр
-
Детска киткапечатна: 3.50 лв. -
Фермата - книга с пъзелипечатна: 14.90 лв. -
Дневниците на загубенячкатапечатна: 11.99 лв. -
Писмо до Дядо Коледапечатна: 3.50 лв. -
Магнитна азбукапечатна: 5.50 лв. -
Компютърният векпечатна: 4.00 лв. -
Суперигра за умни деца и родители 1печатна: 5.99 лв. -
Тобипечатна: 3.99 лв. -
Тайните на русалкитепечатна: 3.50 лв.
Информация
Информация за книгата:
За автора
Антоан Дьо Сент-Екзюпери
Биография:
Антоан дьо Сент-Екзюпери е френски писател и авиатор, роден в Лион през 1900 година, известен най-вече с философско-поетичния разказ „Малкият принц“ и книгите си „Нощен полет“, „Земя на хората“, „Боен пилот“, „Южната поща“ и „Писмо до един заложник“.
От най-ранните си години Тонио (както го наричат приятелите му) е необикновено дете: пише стихове и проза, рисува, занимава се с механика и на седемгодишна възраст лети със самолет. След като приключва средното си образование, завършва курсове в Художественото училище, а на двадесет и една годишна възраст постъпва в авиационните войски, откъдето през 1922 година излиза с чин запасен подпоручик и с диплома за граждански летец.
През 1927 година става началник на малкото френско летище Кап Жюби, в испанска Мавритания (Западна Сахара), където прекарва 18 месеца. От тези месеци, наситени с напрежение, опасности и странни приключения, той ще запази до края на живота си една дълбока и изключителна обич към Сахара, към която неведнъж ще се връща в произведенията си. В Кап Жюби Сент Екзюпери написва първата си книга – „Южната поща“. За „Нощен полет“ е удостоен с литературната награда Фемина през 1931 година.
След няколко години на безработица и един катастрофален опит за рекордно летене Ню Йорк-Огнена Земя, от който лежи три месеца в безсъзнание, между живота и смъртта, той се връща във Франция и подготвя книгата си „Земя на хората“. Тъкмо тя получава през 1938 година голямата награда на Френската академия.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.