Йога. Безсмъртие и свобода
Четири основополагащи и взаимосвързани понятия, четири „движещи идеи“ ще ни помогнат да проникнем в същността на индийската духовност. Ето ги: карма, мая, нирвана, йога. Историята на развитието на индийската философия може да бъде написана, като се тръгне от всяко от тези фундаментални понятия, но задължително ще стане дума и за другите три.
Използвайки терминологията на западната философия, можем да кажем, че след постведическата епоха Индия се е стремила най-вече да разбере:
1. Закона на универсалната причинност, свързващ човека с Космоса и осъждащ го на безкраен низ от прераждания – закона на кармата.
2. Загадъчния процес, пораждащ и поддържащ Космоса и по този начин обуславящ „безкрайното въртене“ на колелото на съществуванията: това е мая, космическата илюзия, с която човек неохотно трябва да се примирява, докато не се освободи от заслепението на невежеството (авидя).
3. Абсолютната реалност, разположена някъде отвъд пределите на изтъкнатата мая – илюзия, както и отвъд пределите на обусловения от кармата човешки опит; чистото битие, абсолютът, може да бъде наричано с много имена – Азът (Атман), Брахман, необусловено, трансцендентно, безсмъртно, неразрушимо, Нирвана и прочие.
4. Действените техники и методи, чиято цел е освобождението (мокша, мукти), постигането на Божественото, всъщност са именно Йога.
Мирча Елиаде
Kниги от същия жанр
-
Приложна психоанализа - втори томпечатна:
12.78 EUR
25.00 лв. -
Земятапечатна:
6.08 EUR
11.90 лв. -
Съвети по овощарствопечатна:
5.06 EUR
9.90 лв. -
Great Buildingsпечатна:
23.97 EUR
46.90 лв. -
Фотографско изкуство в България: 1856 - 1944печатна:
14.31 EUR
28.00 лв. -
Психоанализатапечатна:
3.52 EUR
6.90 лв. -
Наръчник за консултантска компетентностпечатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
Петербургски дневниципечатна:
4.03 EUR
7.90 лв. -
Мъдростта на древните египтянипечатна:
3.57 EUR
7.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.