История на Първата световна война
„История на Първата световна война” от Базил Лидъл Харт е заглавие, което ще предизвика интерес у всеки, който се интересува от тематиката. Авторът не е непознат у нас. От години в българските книжарници може да се открие друго негово произведение – „История на Втората световна война”. Тези, които познават книгите на Лидъл Харт, знаят, че „История на Първата световна война” е пълна с интересни факти и представя войната от една по-различна гледна точка, а именно чрез безброй любопитни и малкоизвестни факти. Една от причините книгата да описва така истинно Първата световна война е, че самият автор участва в нея и е свидетел на случващото се.
Тази книга със сигурност има поне едно достойнство и в едно отношение е в пълен контраст с повечето „истории” на войната. Авторът не е скрил недостатъците на хората, описани на страниците й. Той се е стремил да открие истината, избягвайки заблудите и двусмислиците. Личните му морални ценности и оценката му за истинност и справедливост му диктуват да направи безпристрастна и обективна оценка, а да не прикрива и преиначава смущаващи факти само за да „опази” репутацията на няколко души, били те и главни действащи лица на историческата сцена, която струва неизмеримо по-малко от съдбата на една нация и едно поколение. Лидъл Харт няма ни най-малко желание или намерение да преекспонира несъвършенствата и недостатъците на определени хора само за да направи книгата интересна и популярна, нито пък да им приписва грешки, вина за които носят не само те.
Според автора войната засяга съдбата на милиони, чието бъдеще до голяма степен зависи от случилото се в миналото – ето защо е много важно войната да бъде разгледана в перспектива и да се разграничат ясно причинно-следствените връзки, довели до някои от най-големите катаклизми и нещастия в човешката история. Той смята, че е по-добре да остави да говорят фактите и те да доведат до правилното заключение.
Информация
Информация за книгата:
За автора
Базил Лидъл Харт
Биография:
Сър Базил Лидъл Харт е един от най-бележитите световни преподаватели историци. Той е роден през 1895 г. в Париж, а образованието си получава в училище „Сейнт Полс” и колежа „Корпус Кристи” в Кеймбридж, Великобритания. Лидъл Харт постъпва в Кралската йоркширска лека пехота, където служи през Първата световна война. Сражава се на Западния фронт. През 1915 г. го удря шрапнел, в следствие на което е изтеглен от фронта. Завръща се година по-късно, през 1916 г., за да участва в битката при Сома. Всъщност Лидъл Харт е бил раняван три пъти без сериозни последствия до юли 1916 г., когато е обгазен и изтеглен от фронтовата линия. Неговият батальон е унищожен в първия ден на офанзивата, като дава 60 000 жертви – това е най-тежката загуба за един ден в британската история. Това събитие остава ярка следа в съзнанието на Лидъл Харт до края на живота му. Той е прехвърлен като адютант доброволец в Кеймбридж, където се занимава с обучаването на нови единици. По това време написва и няколко книжки за тренировка и обучение на пехотата. След края на войната е прехвърлен в образователния център на армията и му е дадена възможност да състави ново ръководство за обучение на войниците.
През 1924 г. Лидъл Харт е назначен на половин работен ден, а през 1927 г. е пенсиониран с чин капитан. От този момент нататък се посвещава на кариерата си на писател и военен теоретик. Работи като военен кореспондент на Daily Telegraph и The Times.
От средата до края на двайсетте години на XX век Лидъл Харт написва поредица от биографични книги за големите военни фигури. В тях той разширява идеята си, че фронталната атака е стратегия, обречена на провал и при нея се дават много жертви. Според него намесата на Великобритания във военните действия на континента е била най-голямата грешка в Първата световна война. Той смята, че Кралството не трябва повече да се впуска в сухопътни битки, а да воюва единствено чрез военноморските си сили.
В периода 1935–1936 г. Лидъл Харт публикува редица статии, в които разгръща идеите си за развитието на военната авиация и използването на танковете във военното дело. През 1937 г. става личен съветник на министъра на войната, но заради твърде мудната реорганизация на армията напуска поста само година по-късно, поставяйки на преден план в публичното пространство нуждата от промени.
Малко след края на Втората световна война Лидъл Харт в качеството си на длъжностно лице е имал възможност да интервюира много от германските генерали в плен и да получи тяхната гледна точка за събитията от войната. В следствие на това се появяват книгите The Other Side of the Hill и The German Generals Talk. По-късно има възможността да прегледа и дневниците на Ервин Ромел, както и писмата до жена му. Всички тези документи са публикувани през 1953 г.
Животът му по време на Първата световна война и личните срещи с много от участниците във Втората световна война му дават възможност да описва тези събития по много по-различен от общоприетия начин. В книгите на Лидъл Харт ще откриете безброй любопитни и малкоизвестни факти, които ще ви изненадат, учудят и възхитят.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.