Били Бъд, морякът. Бартълби, писарят
Били Бъд - историята за съвършения моряк-хубавец и за духа, който пребивава в него и гледа през небесносините му очи, за неговата простота, невинност,вина и смърт, за виолетовата страст на Клагарт и за благия разум на звездния капитан Виър - именно тази история е призната за втората по значимост творба на Мелвил /след „Моби Дик“/.
Тя е писана дълго, публикувана е посмъртно и веднага встъпва в канона шедьоври не просто на американската, но и на англоезичната литература. Мнозина я смятат за една от най-възхитителните новели, писани някога в западната култура. „Бартълби, писарят“ е не просто един от най-прочутите текстове на Мелвил. Той е подреждан сред най-забележителните разкази в цялата американска литература, сред най-знаменателните в цялата световна, пръв кълн на модернизма, скъп текст и за постмодернизма.
Според любопитна история Мелвил бил помолен да напише разказ. Той замислил историята за Агата, която дълги години чакала заминалия си съпруг, докато накрая пощенската кутия не се разпаднала. Неполучените писма станали център на историята, която Мелвил така и не дописал, но пък ги „пренесъл“ по тъжно изящния си маниер в края на „Бартълби“
Kниги от същия жанр
-
Бялата къщапечатна:
4.34 EUR
8.50 лв. -
Часът на Пепеляшкапечатна:
5.61 EUR
10.99 лв. -
Слънчева буряпечатна:
5.10 EUR
9.99 лв. -
100 златни мислипечатна:
1.53 EUR
3.00 лв. -
Замислих бягство аз...печатна:
10.17 EUR
19.90 лв. -
Сънсет Парке-книга:
7.15 EUR
14.00 лв. -
Когато бях петгодишен се самоубихпечатна:
1.27 EUR
2.50 лв. -
Кажи на вълците, че съм си у домае-книга:
5.11 EUR
10.00 лв.печатна:
8.18 EUR
16.00 лв. -
Дон Кихотпечатна:
2.55 EUR
4.99 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.