ЧОВЕКЪТ ВЪЛК: Из историята на една инфантилна невроза
Описва я през 1914 г., но дава текста си на издателя едва през 1918, а чак през 1924 той придобива вида, в който го четем и днес. Подобно на всеки друг от 5-те случая, съперничи на роман и ни показва гения на Фройд в действие. Пациентът на този случай, отпращащ към темите за кастрацията и „първичната сцена”, в която дете наблюдава коитус на родителите си, става легендарен и добива прозвището „Човекът вълк”.
През своя 92-годишен живот той неколкократно подновява анализата си. Втори забележителен епизод от нея започва през 1926 г. с даровитата Рут Мак Брънзуик, при която го изпраща самият Фройд, вече болен. Настоящият том ни представя и нейния прочут текст по случая! Талантлив ход от неврозите към психозите и забележително доказателство за значението на пола на психоаналитика.
Това е 5-и том от поредицата „5-те случая” - Пет истории, публикувани от Фройд в началото на ХХ в. – именно чрез тях, през грешки, провали и възхитителни прозрения, до голяма степен се ражда и самата същинска психоанализа, очертава се важна част от полето й – хистерията на Дора (1), неврозата на Човека плъх (2), фобията на Ханс (3), параноята на Шребер (4), неврозата на Човека вълк (5).
Без познаване на 5-те случая бихме останали далеч от най-забележителното психологическо направление на XX в., което ни изгражда културно, независимо дали осъзнаваме, или отричаме това. Предлагаме ви за пръв път всички тези случаи, придружени от специално написани за това издание послеслови на един от най-авторитетните български психотерапевти, д-р Давид Иерохам.
Информация
Информация за книгата:
За автора
Зигмунд Фройд
Биография:
Зигмунд Фройд (1856–1939), един от най-прославените учени на XX век, прекарва живота си като професор и психотерапевт във Виена, разработвайки теорията и практиката на психоанализата. Умира в изгнание в Лондон, където е принуден да емигрира след завладяването на Австрия от хитлеристка Германия.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.