Лъскави картинки
"Искам от живота всичко - да бъда жена, но и мъж, да се радвам на много приятели, но и на самотата, да работя до изнемога и да пиша добри книги, но и да пътувам, да се забавлявам, да бъда себична, но и да бъда всеотдайна" - пише Симон дьо Бовоар, емблематична фигура в литературния, интелектуалния и обществения живот на XX век. Разбунила духовете със студията си "Вторият пол" (1949) -книга-маяк в историята на феминизма, получила признание в белетристиката с наградата "Гонкур" (1954), тя е авторка на множество романи, мемоари, есета. Името й се нарежда сред най-изтъкнатите в екзистенциализма, с който я свързват както темите в творчеството й, така и партньорството - интимно и духовно - с Жан-Пол Сартр, онагледяващо възгледите й за личната свобода и изява. Сходна с нея е и героинята от романа "Лъскави картинки". Лоранс е млада и хубава, с интересна работа в рекламна агенция, която я е приучила да възприема като низ от лъскави картинки живота, включително своя собствен. Материално благополучие, красив дом, възпитани деца, привлекателен и преуспяващ съпруг, чаровен любовник - всичко е като от реклама. Но има ли под блясъка на клишетата място за живи чувства? "Лъскави картинки" е пълен успех. Романът грабва още от първите страници и не те пуска, докато не затвориш последната. Жак Бренер Жени, вие всичко й дължите! Елизабет Бадентер Вечна студентка, вечна бунтарка, която навсякъде търси скритата болка, лъжата, мрачната статистика, обогатителната среща. Госпожа Дьо Бовоар понякога може да дразни, но винаги вълнува. Франсоа Нурисие
Kниги от същия жанр
-
За тебпечатна: 3.50 лв. -
Малка книжка за животае-книга: 3.00 лв.печатна: 7.00 лв. -
С уважениепечатна: 3.50 лв. -
Какво мъжете знаят за жените?печатна: 5.00 лв. -
Малка книжка за мъжетепечатна: 7.00 лв. -
Малка книжка за целувкатапечатна: 7.00 лв. -
Малка книжка за щастиепечатна: 10.00 лв. -
Малка книжка с усмивкипечатна: 7.00 лв. -
Късметпечатна: 3.50 лв.
Информация
Информация за книгата:
За автора
Симон дьо Бовоар
Биография:
Френската писателка Симон дьо Бовоар е написала шест романа, повече от дузина книги с есета, както и философски трудове с определен принос в областта на екзистенциализма. Родена през 1908 г. в т.нар. „добро семейство“ от средната буржоазия, тя от дете се отличава с блестящия си ум. Проявява го в училище, където оценките й са неизменно най-високи, след което завършва последователно различни степени на математика, литература, философия, етика и психология. Класира се втора на конкурса за доцент по философия, но макар да се представя най-добре – журито преценява, че една жена не бива да е първа! На следващата година Сартр заема първото място на същия конкурс.
Във Философския факултет в Париж Бовоар се запознава с Жан-Пол Сартр, с когото поддържа почти митична връзка чак до смъртта му. Сартр е нейната „необходима любов“ за разлика от „случайните любови“, които и двамата изживяват.
След завършването си Симон дьо Бовоар работи като преподавател по философия първо в Марсилия, после в Руан, където поддържа любовна връзка със студентката Олга Козакиевич, както и с един студент на Сартр, „малкия Бост“, бъдещ съпруг на Олга, която междувременно става любовница на Сартр. Тази група от приятели, наречена „малкото семейство“, води кога спокоен, кога бурен живот до смъртта на участниците в нея. Отношенията с Олга са описани в „Гостенката“ (1943).
Малко преди Втората световна война Сартр и Бовоар се преместват в Париж. Тук Бовоар преподава в гимназия, от която е уволнена заради връзката си с една ученичка. По същото време написва първия си роман „Първенството на духовното“ и го предлага на „Галимар“, после на „Грасе“. И двете издателства отказват да го публикуват. Романът бива издаден през 1976 година. След втора връзка с малолетна й забраняват да преподава. Правата й са възстановени след Освобождението.
Междувременно със Сартр, Ремон Арон, Борис Виан и други леви интелектуалци основава списанието „Тан модерн“, в което изразява позициите си в защита на комунизма, атеизма и екзистенциализма, като не спира да пише романи и есета. Пътува много – САЩ, Китай, Русия, Куба; запознава се с Фидел Кастро, Че Гевара, Мао Дзъдун. В САЩ изживява страстна любов с американския писател Нелсън Олгрен, на когото впоследствие изпраща повече от 300 писма. Олгрен не приема нежеланието й да напусне Сартр и това довежда до скъсване. Тази нейна връзка е описана в „Мандарините“.
През 1949 г. Бовоар издава „Вторият пол“ – фундаментален философски труд, в който разглежда положението на жената от гледна точка на основните философски течения и с който получава първото голямо признание. Книгата скандализира привържениците на статуквото, а Ватиканът я включва в черния си списък.
Освен с политическите си позиции, писателката става известна и с последователния си феминизъм. Бори се против мъченията, на които са подлагани алжирските жени по време на Алжирската война, обявява се в полза на аборта, по това време подсъден, и против брака, който смята за буржоазна институция не по-малко отвратителна от проституцията, тъй като легитимира мъжкото господство.
През 1954 г. излиза романът „Мандарините“, удостоен с наградата „Гонкур“. Този роман за политика и любов, едновременно портрет на следвоенното време и на френските леви интелектуалци, с право е смятан за шедьовъра за писателката и й носи световна слава.
През шейсетте години Бовоар се свързва със студентката по философия Силви Льо Бон, която става нейна осиновена дъщеря и наследница, а след смъртта на Сартр писателката живее с режисьора документалист Клод Ланзман.
Симон дьо Бовоар умира през 1986 година. След грандиозната церемония, на която присъстват личности от цял свят, е погребана до Сартр.
През 2008 г. в нейна чест е учредена наградата „Симон дьо Бовоар за свободата на жените“.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.