Естетика. Том 2
Тези лекции са посветени на естетиката; неин предмет е обширното царство на красивото, а по-точно, нейна област е изкуството, и то изящното изкуство.
Разбира се, името естетика всъщност не е съвсем подходящо за този предмет, защото "естетика" означава, по-точно, наука за сетивото, за чувството, и тя възникна в това значение като нова наука, или по-скоро като нещо, което тепърва трябваше да стане философска дисциплина, в школата на Волф по времето, когато в Германия художествените произведения се разглеждаха с оглед на чувствата, които трябваше да пораждат, например чувствата за приятно и за възхищение, за страх, за състрадание и т.н.
Поради несъответния или, още по-точно, поради повърхностния характер на това име бяха направени опити да се образуват и други имена, например калистика. Но и то се оказва незадоволително, защото науката, която се има предвид, разглежда не красивото изобщо, а само красивото в изкуството. Затова нека и ние си служим с името естетика, тъй като, доколкото е само име, то е безразлично за нас. а освен това засега така е влязло в обикновения език, че може да се запази като такова. Обаче същинският израз на нашата наука е "философия на изкуството"".
Kниги от същия жанр
-
Философия на логиката. IIпечатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
Съществуват и други хорапечатна:
7.15 EUR
14.00 лв. -
Вселенная. Вопросов больше, чем ответовпечатна:
6.90 EUR
13.50 лв. -
Геном: автобиография вида в 23 главахпечатна:
7.61 EUR
14.90 лв. -
Афоризмы еврейских мудрецовпечатна:
4.03 EUR
7.90 лв. -
Нанотехнологии. Наука будущегопечатна:
7.61 EUR
14.90 лв. -
Судьба Россиипечатна:
5.57 EUR
10.90 лв. -
Научи свой мозг работатьпечатна:
6.64 EUR
13.00 лв. -
Познание и свободапечатна:
5.11 EUR
10.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.