Били Бъд, морякът. Бартълби, писарят
Били Бъд - историята за съвършения моряк-хубавец и за духа, който пребивава в него и гледа през небесносините му очи, за неговата простота, невинност,вина и смърт, за виолетовата страст на Клагарт и за благия разум на звездния капитан Виър - именно тази история е призната за втората по значимост творба на Мелвил /след „Моби Дик“/.
Тя е писана дълго, публикувана е посмъртно и веднага встъпва в канона шедьоври не просто на американската, но и на англоезичната литература. Мнозина я смятат за една от най-възхитителните новели, писани някога в западната култура. „Бартълби, писарят“ е не просто един от най-прочутите текстове на Мелвил. Той е подреждан сред най-забележителните разкази в цялата американска литература, сред най-знаменателните в цялата световна, пръв кълн на модернизма, скъп текст и за постмодернизма.
Според любопитна история Мелвил бил помолен да напише разказ. Той замислил историята за Агата, която дълги години чакала заминалия си съпруг, докато накрая пощенската кутия не се разпаднала. Неполучените писма станали център на историята, която Мелвил така и не дописал, но пък ги „пренесъл“ по тъжно изящния си маниер в края на „Бартълби“
Kниги от същия жанр
-
Измамниципечатна:
3.83 EUR
7.50 лв. -
Червени слоновепечатна:
7.66 EUR
15.00 лв. -
На какво се смеят англичаните: Вицове и анекдоти от Островапечатна:
5.11 EUR
10.00 лв. -
Петдесет велики разказвачи - сборник, том 1печатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
Клонингите си отиватпечатна:
3.57 EUR
7.00 лв. -
Рафаеле-книга:
5.11 EUR
10.00 лв. -
Светослав Тертер - Орел сред гарванипечатна:
9.20 EUR
18.00 лв. -
Свободни в леглотопечатна:
6.13 EUR
12.00 лв. -
2084-тапечатна:
5.11 EUR
10.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.