Аз бях секретар на Сталин
Бориc Бажанов е назначен за помощник на генералния секретар на болшевишката партия на СССР Йосиф Сталин (и за секретар на Политбюро) на 9 август 1923 г. Бяга от Съветска Русия на 1 януари 1928 г. през персийската граница.
Посвещава по-нататъшния си живот на разобличаване на едноличния режим на Сталин, съдбовно белязал живота на милиони. Основната цел на всичко, което публикува, е разкриване на действителния механизъм на комунистическата власт, слабо познат по това време на Запад, показване в действителната им светлина не само на видни съветски функционери, но и на исторически събития от тази епоха.
В своите описания винаги съм се старал да бъда скрупульозно точен, описвайки само това, което съм видял или зная с безусловна сигурност. Властта в Кремъл никога не направи и опит да оспори това, което съм писал (и не би могла да го направи), а предпочете тактиката на пълно мълчание – моето име не трябваше да се споменава никъде. Най-ревностният читател на моите статии бе не друг, а Сталин. Бегълци от съветското посолство във Франция твърдяха, че той е изисквал всяка моя нова статия незабавно да му се изпраща със самолет.
Борис Бажанов
Kниги от същия жанр
-
Рапортпечатна:
10.22 EUR
20.00 лв. -
Куманология. Историографски ескизи. Том 1 и 2печатна:
17.89 EUR
35.00 лв. -
Записки по революцията в България и другаде - том 1печатна:
10.22 EUR
19.99 лв. -
Злодеитепечатна:
30.62 EUR
59.90 лв. -
Златните плочи на Харатипечатна:
5.62 EUR
11.00 лв. -
Елински орфически свидетелствапечатна:
5.11 EUR
10.00 лв. -
Хроника на фараонитепечатна:
30.67 EUR
60.00 лв. -
Ранновизантийска култура по българските земи IV - VI векпечатна:
38.34 EUR
75.00 лв. -
Кратка история на двайсети векпечатна:
8.18 EUR
16.00 лв.
То е много важно за нас, затова може да ви бъдем от полза като ви дадем следните насоки:
Резюме: Моля опишете вашето общо впечатление от продукта в няколко думи.